Nejčastější otázky

Co k NAŘE potřebujete, kolik má LED diod, kolik „žere“ a lze synchronizovat? Všechny důležité odpovědi najdete pod jedním světlem na této stránce.

Funkce
Lze zapnout jen část lampy?

Ano. Na domovské stránce v ovládací aplikaci stiskněte ikonku ozubeného kolečka. Zobrazí se vám podstránka, ve které nastavíte počet diod, které chcete ovládat.

Jde NARU synchronizovat s hudbou?

Synchronizace hudby s lampou je založena na intenzitě zvuku. Když hraje hudba s nízkou hlasitostí, lampa zůstává zčásti nebo jemně osvětlena. Naopak, pokud hraje hudba s vysokou hlasitostí, lampa rozsvítí celý svůj světelný výkon, vytvářejíc tak dynamickou reakci na zvukové podněty. Tato synchronizace vám umožní nejen vizuálně prožívat hudbu, ale také přizpůsobit atmosféru světla podle intenzity a rytmu hrané skladby.

Můžu NARU propojit s chytrou domácností?

Bohužel to není možné a ani zatím neplánujeme integraci lampy do chytré domácnosti.

Jak probíhá doplnění nových funkcí do lampy?

NARA je plně propojená s naším systémem Spectoda. Přes něj v aplikaci ovládáte všechny efekty a animace. Díky tomu se všechny novinky, které do Spectody přidáme, okamžitě promítnou i do dříve zakoupených lamp. Stejně jako Tesla okamžitě zahrne nové vychytávky do aut, která jsou již v provozu.

Dá se NARA použít i jako klasická lampa ke čtení?

NARA primárně slouží jako doplňkový zdroj osvětlení. Jejím smyslem je navozovat příjemnou atmosféru. Využívat ji ke čtení jako jediný zdroj světla nedoporučujeme.

Umí lampa fungovat jako časomíra?

Zatím ne. Tuto funkci však již připravujeme.

Ovládání
Co k ovládání NARY potřebuju?

Stačí vám chytrý telefon, do kterého si stáhnete aplikaci Spectoda Connect, která je podporována jak pro Android, tak pro iOS. V aplikaci si pak nastavíte vlastní světelné sekvence, nebo využijete námi vytvořené motivy.

Pokud si koupím dvě lampy, můžu je ovládat najednou?

Ano. Lampy si spárujete v ovládací aplikaci. Barvu a jas si nastavíte buď u každé zvlášť, nebo zároveň. A to stejné platí i u tří a více lamp – na počtu nezáleží.

Pokud se mi nechce s nastavováním hrát, nabízí NARA přednastavené motivy?

Vytváříme speciální světelné motivy k různým příležitostem – v barvách české trikolory k mistrovství světa ve fotbale, odstíny zelené na Zelený čtvrtek či svatého Patrika, jemné podsvícení pro romantický večer, ale i různé náladovky. Stačí si vybrat, na co máte chuť. A každou z našich variant si i lehce poupravíte.

Můžu NARU ovládat i z počítače?

Ano. Ve webovém prohlížeči, který podporuje Web Bluetooth, si otevřete adresu ovládací aplikace. Doporučujeme Google Chrome, ten vše podstatné umí.

Dá se NARA koupit bez podstavce?

Ano. Pokud máte jakékoliv speciální požadavky, napište nám přes formulář na webu (případně přes sociální sítě). Do budoucna chystáme také prodej samostatných pásků, to ale ještě nějaký čas potrvá.

Musím si verzi svícení nastavovat pokaždé, nebo si nastavené nálady můžu uložit i pro příště?

Lampa si po zapnutí automaticky pamatuje poslední nastavení. Pokud si vytvoříte vlastní animaci, kterou chcete využívat, jednoduše ji uložíte v aplikaci a kdykoliv znovu zapnete.

Dokáže lampu ovládat víc lidí najednou? Připojí se k ní i kamarád na návštěvě?

NARU může ovládat kdokoliv, komu dáte přistup do vaší Domácnosti. Tu si vytvoříte na svou e-mailovou adresu při prvním nastavení aplikace. Na stejné heslo se pak přihlašují všichni, kdo chtějí lampu ovládat.

Nepřipojí se mi k lampě někdo cizí?

Jakmile si NARU přidáte do své Domácnosti, pro nikoho dalšího v dosahu už nebude viditelná. Bez hesla a vašeho e-mailu se k ní proto nemá jak připojit. Diskotéku vám tak doma nikdo cizí nespustí.

Konstrukce
Kolik LED diod v sobě má NARA?

V modelu NARA Alpha je 144 LED diod. Osázení LED je oproti podobným lampám tak husté, že vytváří dynamické světelné efekty a jednolité světlo, ne rušivé světelné body.

Je lampa stabilní?

Lampa stojí v betonovém podstavci, který na míru vyrábí společnost uměleckých betonářů Aspoň tohle. Díky tomuto 1,5 kg bloku má lampa těžiště nízko a stojí jako přibitá. Otestováno v domácnosti s dětmi, psem i kočkami.

Může některá z LED diod přestat svítit?

Využíváme hustě osázený a kvalitní LED pásek, takže nám ještě dioda v žádném projektu ani lampě svítit nepřestala. Pokud by k takovému „poprvé“ došlo, v záruční době lampu vyměníme.

Je možné koupit NARU v jiném tvaru nebo velikosti?

Momentálně prodáváme pouze model Alpha, tedy minimalistickou 152 centimetrů vysokou lampu. Pokud však máte vlastní představu, napište nám na tereza@spectoda.com. Společně vymyslíme, jak vaši vizi zhmotníme.

Jaká je svítivost NARY?

Každá jedna RGBW dioda v NAŘE má 8 až 10 lumenů. Dohromady tedy lampa svítí mezi 1 150 až 1 440 lumeny.

Ostatní
Kolik elektrické energie NARA spotřebuje?

V plném jasu NARA odebírá 15 W. To je méně než běžný lustr a více než malá stolní lampička.

Jak se NARA liší od konkurence?
NARA lampa je navržená a vyráběná v Česku. Všechny součástky si upravujeme na míru, vyvíjíme vlastní software, který lampu pohání. Díky tomu můžete doma mít betonový podstavec vyrobený českou rodinnou firmou, nebo vám můžou svítit animace inspirované českou krajinou. NARA navíc disponuje nejvyšší hustotu LED diod na 1 metr (96), dokáže tedy zářit silně a jednotně a nejsou vidět mezery mezi jednotlivými diodami.
Kromě toho je pro nás velmi důležitý osobní přístup a pro své zákazníky se snažíme dělat maximum. Takže když například budete mít nápad na novou animaci nebo vylepšení, pokusíme se ho zpracovat a přinést s některou další aktualizací.
Jaká je životnost lampy?

Životnost lampy se pohybuje kolem 5 až 10 let. Výrobce pásku dokonce uvádí 50 000 hodin svícení. I kdybychom počítali jen půlku, je to jako byste si svítili každý den od 20 do 24 hodin po dalších 17 let. Pokud by se lampa poškodila v záruční době, určitě nám dejte vědět, lampu vám opravíme nebo vyměníme za novou.

Za jak dlouho po objednávce mi NARU doručíte?

NARU expedujeme vždy v nejkratším možném termínu. V závislosti na dopravci je to mezi 3 a 10 pracovními dny.

Zajímají mě podrobnější parametry lampy - typ LED čipů, driver, IK, IP, napětí...
  • Typ LED čipů: SK6812 96LED/m
  • Driver jako takový nemáme, LED pásky ho mají zabudovaný v sobě. Světlo ovládá tzv. Spectoda NARA Controller (a.k.a. Spectoda Controller Hobby)
  • IK rating: nemáme definováno
  • IP rating: IP30
  • Pracovní napětí: 5V
  • Maximální odběr: 15W
Uživatelské dotazy
Jak si založím novou domácnost?

Aplikace Spectoda Connect (pro iOS či Android) vás po nainstalování přivítá a vyzve k vytvoření účtu. Nejedná se o klasický uživatelský účet pro jednoho člověka, ale o účet k celé vaší domácnosti. Všichni její členové se tedy budou k ovládání vaší NARY přihlašovat pod těmito jedněmi údaji.

Klikněte na „Vytvořit účet“ ve spodní části obrazovky a vyplňte všechny kolonky, tedy název domácnosti, e-mail a heslo. Svou volbu poté potvrďte kliknutím na „Vytvořit účet“. A máte hotovo.

Jak připojím lampu do domácnosti?

Po vytvoření účtu vás aplikace automaticky vyzve k přidání lampy do domácnosti, vyskočí na vás růžové tlačítko „Přidat lampu“. Jakmile na něj kliknete, ukáže se vám seznam viditelných zařízení, ke kterým je možné se připojit. 

Zvolte konkrétní NARU. Aplikace se k lampě připojí a vybídne vás k jejímu pojmenování. Výběr názvu závisí čistě na vašich preferencích – zvolit můžete jména pohádkových postaviček, měst, superhrdinů nebo čehokoliv jiného. V aplikaci se zobrazí bez diakritiky a speciálních symbolů. Jméno uložíte pomocí tlačítka „Uložit“. Aplikace vás následně přesměruje na domovskou stránku, kde se zobrazí seznam všech vašich zařízení. 

Pokud chcete do vaší již existující domácnosti přidat novou NARU, můžete tak učinit na domovské obrazovce pomocí tlačítka „Přidat zařízení“. Postup je pak stejný jako při připojování k první lampě.

Proč si musím každou lampu pojmenovat?

Pojmenování lampy slouží k rozeznání konkrétní NARY v aplikaci. Přesně tak víte, kterou lampu ovládáte (a neuděláte tak diskotéku své drahé polovičce třeba v ložnici, zatímco vy to chcete rozbalit v obýváku). Zároveň se zobrazí při opětovném připojování do domácnosti.

Chci si do aplikace přidat NARU a nevidím ji. Co mám dělat?

Pokud se NARA nepřipojuje do domácnosti poprvé (například při koupi lampy z druhé ruky), je třeba ji resetovat. To uděláte opakujícím se rychlým zmáčknutím dotykové plošky s logem, která je na vršku lampy. NARA je resetovaná, jakmile začne modře pulzovat. Poté by už měla být v seznamu dostupných zařízení viditelná.

Může se stát, že v aplikaci nebude viditelná ani úplně nová NARA. V takovém případě proveďte její restart stejným způsobem jako u lamp z druhé ruky.