Psychologie světa barev

Barvy
Barvy
23. 5. 2021
Barvy jsou jako hudba. Ovlivňují naše emoce, náladu i tělesné funkce. Dokáží rozveselit chmurné dny nebo pomoci překonat únavu. Každé jednotlivé spektrum světla ovlivňuje naši psychiku jedinečným způsobem, čehož se dá s trochou důmyslnosti jednoduše využít. Pojďme společně odhalit, co za kouzelné schopnosti barvy skrývají.

Princip magického triku

Kouzla s NAROU

Působením barev na organismus se lidé zabývali již ve starověkém Egyptě. Tento fenomén se vyznačuje jak mentálními, tak fyzickými účinky, které se využívaly v rámci léčení. V roce 1903 Niels Finsen za své objevy v oblasti fototerapie dokonce obdržel Nobelovu cenu. Prokázal, že barevná chvění procházející lidským tělem způsobí výrazné reakce. Teplé barvy dokáží zrychlit tep, zvýšit krevní tlak i svalové napětí; studené odstíny naopak tělesné funkce utlumí.

Jakýkoli vjem v mozku okamžitě vyvolá vlnu asociací, proto například modrá připomene člověku vodu nebo led a přivodí pocit chladu. Na povrch tak zároveň vyvěrají emoce, vzpomínky i zkušenosti.

Dnes tyto poznatky nachází uplatnění v marketingu, interiérovém designu i v medicíně.

Černobílý svět

Dva protiklady, které se doplňují. Černá vzniká absorpcí veškerého světelného spektra. Doslova to tedy znamená, že z daného místa nevychází žádná záře. Není tedy divu, že se pojí s nedostatkem naděje, prázdnotou, koncem života a že jí dávají přednost lidé plní smutku. Představuje však také eleganci a silnou dávku rafinovanosti.

Bílá je černotě protějškem na všech úrovních – jedná se o kombinaci všech barev; evokuje čistotu, nevinnost a vnitřní klid. Její neutrálnost ovšem někdy navodí přílišnou netečnost a pasivitu. Lidé si k ní těžko budují hlubší vztah.

Absencí života a energie se vyznačuje především šedá. Neskýtá v sobě žádné emoce a naopak podněcuje rezervovanost, nevýraznost. Její oblíbenci o sobě málokdy prozradí více, než je potřeba.

Odstíny plamenů

Odstíny plamenů

Všechny teplé barvy podpalují živočišnost, aktivitu, vzrušení. Největší intenzitou však vyniká červená. Naše mysl si vybaví oheň, krev, nebezpečí a tělo podle toho reaguje. Vyloučí se například adrenalin, zrychlí tep i dýchání; dokonce se nám začnou sbíhat sliny. Díky své síle symbolizuje temperament choleriků spolu s emočními extrémy – vášní, láskou, ale i agresí.

Oranžová očarovala naše duše při západech a východech slunce. Přivlastnila si tak pojmy jako radost, optimismus a očekávání. Člověk si díky ní udrží smysl pro humor a příjemně se naladí.

Podobnou vřelostí oplývá i barva sangviniků – žlutá. Navozuje pocit štěstí a chuť poznávat. Pomáhá se soustředěním a tvořivou prací. Pro zvýšenou koncentraci a zbystření smyslů se spolu s oranžovou i červenou využívá jako výstraha. Mnoho živočichů se chrání sytými odstíny před predátory – připomínají tak jedovatost a hrozbu.

Šumění lesa a vodní hladiny

Účinky studeného spektra světla opravdu připomínají chladné prostředí. Tělesné funkce se zklidní a zpomalí, namísto vzrušení přichází harmonie.

Mezi takové druhy se řadí například zelená, která se považuje za přímý protiklad červené. Poskytuje lidské mysli nevídanou rovnováhu, posiluje tělo i ducha. Zázrakem se díky ní vytrácí vyčerpanost a zmírňují migrény. Spojujeme si ji především s přírodou, a tak se nám v jejím světle hned lépe dýchá. V terminologii temperamentu by se řadila ke stabilním introvertům – flegmatikům.

Její sestrou se stala melancholická modrá. Vzpomínka na klidnou vodní hladinu či bezmračné nebe nás ihned naladí do pohody. Člověka přestane trápit roztěkanost, lépe si odpočine a soustředí se. Světlý odstín dokáže naše ramena zbavit starostí a nahradit je prostou veselostí. Tmavomodrá působí vznešeně a vyrovnaně. Ovšem příliš studené může být i ke škodě – dokáže nás stáhnout ke dnu, když se nutně potřebujeme vzchopit.

Poslední barva duhy

Fialová kombinuje červenou a modrou, tudíž je sama o sobě velice kontroverzní. Balancuje na pomezí horkosti a chladu. Z každého spektra s sebou nese typické vlastnosti, čímž vybočuje z řady a tvoří naprostý unikát. Nikoho tak nepřekvapí, že se pokládá za symbol inspirace. S lehkostí dokáže navodit jedinečnou tajemnou až mystickou atmosféru. Značně působí na nevědomí a posiluje meditace.

Světlo a jeho barva v sobě skrývají velký potenciál. Využijte ho naplno a čarujte s naší chytrou lampou NAROU! Jedním tlačítkem přizpůsobíte atmosféru domova vaší náladě i potřebám. Během veselých chvil hrajte všemi odstíny a v těžkých momentech prosvětlete svůj pokoj harmonií. S NAROU může být i všední den výjimečný.

Sledujte nás na sociálních sítích

Mohlo by se vám líbit:

Světlo jako symbol života

Světlo jako symbol života

Z článků na našem blogu víte, jaký význam má světlo pro fungování lidského organismu, jeho biorytmů či celkové psychiky jedince....

číst více
Mýty a legendy světa barev

Mýty a legendy světa barev

Opět se navracíme do světa barev, tentokrát však namísto psychologie odhalíme, jaké se v něm ukrývají příběhy. Realita je často krásná na pohled i...

číst více
Zářivý sedánek aneb Barvy jsou můj nejlepší vynález, říká světlo

Zářivý sedánek aneb Barvy jsou můj nejlepší vynález, říká světlo

Co je světlo a jak vzniká? Světlo se nachází všude kolem nás. Jen díky němu můžeme vidět, orientovat se v prostoru nebo si užívat rozmanitosti barev. Každý den hltáme očima krásy světa, ale málokdy se zamyslíme, jak tento proces funguje. Co se skrývá v záři, jež nás všude obklopuje? Jak vůbec vznikají samotné barvy? Právě v dnešním článku odhalíme, co doopravdy vyjadřuje známý citát: „Budiž světlo!“

číst více

Sledujte nás na Facebooku či Instagramu a podpořte tak unikátní českou chytrou lampu, která dělá radost barvami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích a podělte se o zajímavosti ze světa osvětlení.