Očekávaná synchronizace světla s hudbou je tu. Do NARY ji přidáváme na Evropský den hudby, který už od roku 1981 připadá na 21. červen. Nyní tak nastavíte efekt, dynamiku i citlivost světla, které reaguje na přehrávanou písničku. Algoritmus jsme otestovali na živém koncertu violoncell z 3D tiskáren.
Když se ke světlu přidá hudba
Večerní chill u hudby už nikdy nebude jako dřív. S NAROU ho totiž proměníte ve světelný zážitek. Lampa s využitím mikrofonu telefonu či počítače, ze kterého ji ovládáte, nově roztančí světlo do rytmu oblíbené písně.
V aplikaci v dolní části obrazovky najdete symbol mikrofonu. Klikněte na něj, přejděte do interaktivního módu a nastavte, jak se má NARA chovat.
Možností máte hned několik: vyberte si efekt, který má přehrávat, i jeho směr – světlo může vycházet zespoda, shora i oboustranně ze středu lampy. Zvolte si jas, dynamiku a citlivost mikrofonu. Možností a kombinací existuje opravdu mnoho, stačí si vše sladit podle představ a atmosféry. Nezapomeňte, že aby vše fungovalo, je potřeba povolit přístup k používání mikrofonu.
Reakci na hudbu každý den zdokonalujeme. Proto bude ještě nějaký čas v beta verzi určené pro testování. Budeme rádi, když nám na ni dáte zpětnou vazbu. Přímo do NARA app jsme přidali formulář, přes který nám ji můžete poslat. Vaše připomínky a poznámky jsou pro nás klíčové.
Ke snímání hudby stačí mikrofon v telefonu
NARU neustále vylepšujeme a novinky jí posíláme online. Držíme se toho, že pro získání nových funkcí musí stačit aktualizace v telefonu a není potřeba dokupovat další zařízení (například externí mikrofon). To byla podmínka i při vývoji algoritmu, který světlo synchronizuje s hudbou.
Narazili jsme ale na problém. Abychom převedli zvuk na světlo, potřebujeme ho snímat. Lidé si ale hudbu pouští z různých platforem, proto funkci nemůžeme vázat na konkrétní přehrávače. Nejjednodušší cestou se tak stalo snímání písně přímo z reproduktoru.
K tomu je ale nutný další hardware, a to mikrofon. Abyste ho nemuseli k lampě přikupovat, rozhodli jsme se využít mikrofon zabudovaný v zařízení, na kterém máte spuštěnou NARA app. Stačí tak v nastavení povolit webovému prohlížeči přístup k používání mikrofonu (u iOSu spouštíte NARA app ve Bluefy, u Androidu na Chrome), telefon položit k repráku, ze kterého jde hudba, a užívat si světelnou reakci na hudbu.
Nevýhodou je, že NARA u zařízení iOS neumí reagovat na hudbu pouštěnou ze stejného telefonu, na kterém máte ovládací aplikaci. Protokoly přehrávače a webového prohlížeče se vzájemně blokují. Takže buď máte puštěnou hudbu, nebo NARA app. Řešením je využít externí reproduktory (přes AirPlay, Bluetooth toto bohužel nevyřeší), případně si hudbu pustit například z počítače či tabletu.
Zároveň si u iPhonů musíte v nastavení telefonu vypnout automatické uzamčení obrazovky, respektive nastavit ho na „Nikdy”. Bluefy narozdíl od Chrome neumí zabránit uzamčení obrazovky a tím přerušení spojení. Toto do budoucna vyřešíme, ještě to ale nějaký čas potrvá.
Majitelé telefonů s operačním systémem Android jsou těchto drobných komplikací ušetřeni. Pro ně máme tip – položte mobil přehrávající hudbu do rohu místnosti, aby se zvuk z reproduktoru odrážel zpátky k mikrofonu. Získáte tak nejlepší výsledek.
První ostrá synchronizace zazářila na smyčcovém koncertu
Reakce na hudbu v NAŘE je sice ještě v testovacím režimu, algoritmus pro synchronizaci s hudbou jsme už ale podrobili zkoušce při koncertu živé hudby.
Na akci StartUp Challenge pořádané agenturou CzechInvest jsme spojili síly s projektem Sensio, který vyrábí violoncella pomocí 3D tisku. Jejich vystoupení jsme nasvítili dvoumetrovými Specta Sticks vybavenými novou funkcí.
Hudebníci i světelné tyče předvedli perfektní show a sklidili velký úspěch.
Rozjasněte své volné chvíle světlem i hudbou. Doufáme, že vás nová funkce potěší tolik jako nás. A až doposloucháte svoji oblíbenou písničku, vyplňte nám, prosím, dotazník na zpětnou vazbu.