Minimalismus: Moderní bydlení i životní filosofie

Minimalismus
Minimalismus
3. 8. 2021
Již od 20. století v umění i životech dominuje různorodost. Neexistuje jeden směr, jenž by se dal označit za typický – právě naopak. Lidé se vydávají různými cestami a neustále přináší nové styly a myšlenky. Jedním z takových uměleckých směrů je minimalismus, který se staví na odpor konzumní společnosti a čím dál více se prosazuje v moderním bydlení.

Historické okénko

Minimalismus ve své osobité formě vznikl v 50. letech v USA. Jeho popularita rostla v 60. a 70. letech, až nakonec ovlivnil všechny obory umění včetně literatury a filmu. Svojí jednoduchostí a praktičností navazuje na světově proslulý funkcionalismus, jenž svoji zlatou éru zažil v první polovině 20. století.

V architektuře se prosadila nekomplikovanost a oprošťuje se od formálních projevů. Mezi známá jména patří například John Pawson, Eduardo Souto de Moura či Alvaro Siza.

Iniciativa ke vzniku minimalistického umění se popisuje jako reakce na subjektivní pojetí abstraktního expresionismu. Nesnaží se zachytit nebo imitovat vnější svět, ale zakládá si na myšlence, že umění by mělo mít realitu vlastní. 

“What you see is what you see.” (To, co vidíte, je to, co vidíte.)

– minimalistický malíř Frank Stella o svých obrazech

Povaha

Minimalismus je jeden z mála stylů, který neumírá, ale vzkvétá. Můžeme to přikládat moderní konzumní společnosti, kvůli níž na člověka dennodenně působí příliš mnoho podnětů a impulsů. Namísto okázalosti jsme se naučili oceňovat decentnost a neustálý ruch rádi zaměníme za klid. Proto se také neustále využívá v interiérovém i dalším designu, kde se vyznačuje následujícími vlastnostmi.

Funkčnost: Prostor jako živá bytost

Základ minimalismu staví na podobných principech jako funkcionalismus. V rámci výbavy musí mít každý předmět i jeho design určitý účel. Člověk často odmítá vyhodit sentimentální vzpomínky, nesmí se však nechat zviklat. Bude se mu pak žít mnohem pohodlněji, jako s lehkostí pírka. Úklid najednou nepředstavuje zdlouhavý, děsivý proces, do kterého se málokdo pouští s radostí. K prostoru bychom se měli chovat jako k živé bytosti, využít náležitě jeho potenciál a zajistit, ať se mu dobře dýchá.

Nepovyšujme krásu nad funkcí, nacházejme krásu ve funkci.

Jednoduchost: Cesta klidu a míru

Elementární atributy, přesně vedené linie a základní geometrie dají vyniknout právě výše zmíněné funkci. Zároveň v nás vyvolávají pocit klidu a míru. Není potřeba ohromit lidské oko, když ve svém domově toužíme po odpočinku a komfortu.

Kouzlo harmonie nespočívá v půlhodinových meditacích, skrývá se ve všech aspektech každodenního života. A design je jedním z nich.

Úklid: Interiéru i duše

Minimum věcí, minimum odpadu. Redukujte množství předmětů – nejen nábytku – na příjemnou míru. Při zařizování dejte přednost kvalitě před kvantitou a při čístce se zbavte všech (ne)hmotných zbytečností.

„Životní úklid se určitě netýká jen věcí. Kdyby ano, nebylo by to tak těžké.“
Margareta Magnusson, autorka knihy Životní úklid

NARA, kráska minimalismu 

Nakonec pro vás máme nádherný příklad minimalistického designu, a to naši chytrou lampu jménem NARA Alpha. Právě její styl zaručí, že zapadne do jakéhokoli prostoru a zároveň bude lahodit vašemu oku. Dodá vašim zdím nejen eleganci, ale i život.

Aby váš domov neztratil útulnost, musíte mu dopřát jeden z aspektů, kterým se odlišíte od prostého funkcionalismu. Barvy. Jejich lehký dotek zajistí tu správnou dávku osobitosti a radosti. Nezapomeňte však, že v sobě skrývají velkou sílu a různé odstíny ovlivňují lidskou psychiku. Proto s nimi musíte zacházet s rozvahou.

Přečtěte si i náš další článek o několika tipech a tricích, jak si zpříjemnit atmosféru a vykouzlit tak dokonalý životní prostor.

Sledujte nás na sociálních sítích

Mohlo by se vám líbit:

Sledujte nás na Facebooku či Instagramu a podpořte tak unikátní českou chytrou lampu, která dělá radost barvami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích a podělte se o zajímavosti ze světa osvětlení.