Sedm divů světla

polární záře
polární záře
28. 6. 2021
Jaké světelné zázraky máme možnost na našem světě spatřit? Přichystali jsme si jich pro vás právě sedm. U jednoho skrývají leprikóni poklad, další vídají především lední medvědi nebo tučňáci. Dočtete se také o dávném symbolu apokalypsy a magii, jež můžete provozovat i u vás doma.

Ta, jež pouze s deštěm přichází 

Duha

Jenom jedna věc dokáže vždy zkrášlit deštivý den, a to duha. Jak se ale tento nádherný jev na obloze vytvoří? Vysvětlení je vcelku prosté – díky lomu a vnitřnímu odrazu světla. Dochází tak k tzv. disperzi čili rozkladu. Paprsky dopadající na kapky se zlomí a díky různým vlnovým délkám se odlišné barvy odkloní pod jiným úhlem. Na okrajích dešťových kapek se pak světlo rozloží na své barevné spektrum, takto se i odrazí a následně kapku opustí. Krůpěje vody se stejnou úhlovou vzdáleností od zdroje se jeví, že vytváří pruh totožné barvy.

Vesmírné počasí  

polární záře

Severní a jižní polární oblasti čas od času navštíví římská bohyně úsvitu Aurora. Právě po ní je pojmenován fenomén aurora australis či borealis – polární záře. Tento úkaz vzniká díky tzv. slunečnímu větru a jeho reakci se zemskou atmosférou. Masivní erupce na Slunci vyšle mrak částic na cestu vesmírem. Jakmile se potká s magnetickým polem Země, většina se odrazí zpět, určité množství se však začne stáčet po spirálách směrem k pólům. Při styku slunečního větru s molekulami atmosféry se poté produkuje viditelné elektromagnetické vlnění, které my vnímáme jako zář.

Zuřivé nebe 

Když se mračna rozzlobí, srší z nich hromy a blesky. Víme, že se jedná se o přírodní elektrostatický výboj, ovšem princip procesu člověk stále zkoumá. Zjednodušeně nastane  situace, kdy se na nebi ocitnou opačně nabité částice, které se díky vzájemné přitažlivosti srazí. Dojde tak ke zkratu, jež se projeví světelným a tepelným zářením.

Snubní prsten 

Halový jev

Přesuneme se od elektriky k halovým jevům. Obecně tento pojem představuje všechny obrazy, jež vznikají díky lomu světla na ledových krystalcích či kapičkách vody. 

Téměř obden můžete pozorovat úkaz zvaný malý prsten. Paprsky se zlomí v tenkém, průhledném mraku ledových částic ve výšce alespoň 6 km a kolem měsíce či slunce se vytvoří malé halo. Pozorovat ho lze ideálně například při úplňku, častěji se tvoří kolem naší denní hvězdy, a to dokonce z odstínů několika barev.

Předzvěst apokalypsy 

Rudý měsíc

V minulosti lidé věřili, že rudý měsíc předznamenává konec světa. Dnes již víme, že se jedná o pouhé zatmění – strach se změnil v úžas. Krvavý nádech luna nabere díky zemskému stínu a dá tak vyniknout mnoha hvězdám. 

Nejbližší úplné zatmění nastane 16. května 2022. V České republice bude viditelná jen částečná fáze před západem měsíce.

Poklad na stříbrné obloze  

Zářivé mraky

Již brzy možná spatříme nevídanou krásu – zářicí mraky. Lze je čas od času pozorovat právě v období blížícího se letního slunovratu. Tento typ oblak představuje naprostou raritu. Narozdíl od jejich běžné formy, kdy se vznáší do 12 km nad povrchem, se vyskytují až v horní části mezosféry – v 80 až 85 km. Jedná se pravděpodobně o shluky drobných ledových krystalků – stejně jako u halových jevů.

Rozsvítí se však pouze na nočním nebi a nejlépe jsou viditelné před či po místní půlnoci. Vypínač zde představuje samozřejmě Slunce, které za těchto podmínek ještě stále ozařuje vysoké vrstvy atmosféry.

Kouzelná hůlka

Experiment s NAROU

Výše zmíněné divy patří mezi nádherné schopnosti přírody, čarovat však zvládnete i doma. Samozřejmě nemluvíme o ničem jiném, než o naší chytré lampě jménem NARA. Jejím prostřednictvím rozehrajete dokonalou symfonii barev, dodáte energetický či melancholický nádech atmosféře kdykoli a kdekoli; a pokud jste příznivci galaktických příběhů, můžete využít i podobu světelného meče a mnoha dalších triků.

Který z jevů vás oslovil nejvíce? Taky vám připadá, že je svět krásnější místo pokaždé, když spatříte byť i jeden ze zmíněných světelných úkazů? Stačí jen mít oči otevřené  a vaše dny se jednoduše prozáří samy.

Sledujte nás na sociálních sítích

Mohlo by se vám líbit:

Zářivý sedánek aneb Barvy jsou můj nejlepší vynález, říká světlo

Zářivý sedánek aneb Barvy jsou můj nejlepší vynález, říká světlo

Co je světlo a jak vzniká? Světlo se nachází všude kolem nás. Jen díky němu můžeme vidět, orientovat se v prostoru nebo si užívat rozmanitosti barev. Každý den hltáme očima krásy světa, ale málokdy se zamyslíme, jak tento proces funguje. Co se skrývá v záři, jež nás všude obklopuje? Jak vůbec vznikají samotné barvy? Právě v dnešním článku odhalíme, co doopravdy vyjadřuje známý citát: „Budiž světlo!“

číst více

Sledujte nás na Facebooku či Instagramu a podpořte tak unikátní českou chytrou lampu, která dělá radost barvami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích a podělte se o zajímavosti ze světa osvětlení.