Od jiskry k chytré lampě: historie osvětlení v kostce

NARA a historie osvětlení
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký byl život bez neutuchající možnosti si rozsvítit? V moderním světě představuje žárovka jednoduché zařízení, které však každý z nás automaticky používá na denní bázi. I kdybychom vynechali lustry a lampy, jež si člověk s tímto vynálezem spojuje nejčastěji, nesmíme zapomenout ku příkladu na obrazovky mobilních telefonů, počítačů, televizorů apod. Svíčky si pak zapalujeme spíše než k romantické večeři při výpadku pojistek.

Dobrý sluha, ale zlý pán

O roli ohně v našich životech jsme se zmínili v článku Svícením ke zdraví aneb Základní pravidla světelné hygieny. Naši pradávní předci jej využívali jako zdroj světla i tepla, a to již půl milionu let před naším letopočtem.

Později se oheň jako takový uplatnil při svícení pochodněmi, loučemi, kahany či lucernami. Po dlouhou dobu byly tyto nástroje jedinou možnou alternativou ke Slunci.

„Proč jsi právě zhasl svítilnu?“

Historie osvětlení

Kdo z vás dával pozor v hodinách fyziky a vzpomene si nyní na tzv. svítiplyn? Nebo jste spíše fanouškem češtiny a při čtení nadpisu jste se vrátili do pouště k malému princi?

Ať už tak či onak, nejspíš všichni tušíte, o jakém objevu bude těchto pár odstavců. Obrovský krok dopředu v oblasti veřejného osvětlení znamenaly plynové lampy. Ty v roce 1807 ozářily náměstí Pall Mall v Londýně, o 40 let později Prahu. V pražské Libni se nachází také jediný zachovalý plynojem u nás.

Ani tato vymoženost se však neobešla bez problémů. Docházelo k občasným výbuchům, které vyvolávaly strach v občanech měst a nelibost lampářů.

Po zdokonalení nedostatků a zvýšení bezpečnosti se petrolejové lampy nakonec dostaly i do domácností.

Velikáni 19. století

Jméno Thomas Alva Edison nelze zaměnit. Když tento americký vynálezce představil roku 1879 žárovku napájenou elektřinou, nejen že proměnil současnou situaci kolem osvětlení v celých městech i domácnostech, ale také otevřel pomyslné dveře spoustě dalších objevů.

Historie osvětlení

Do tohoto okamžiku probíhaly pokusy s elektrickým pouličním osvětlením, se kterým přišel Pavel Nikolajevič Jabločkov. To se však ukázalo jako velice neefektivní. V Paříži Jabločkovovy lampy ozářily avenue de l’Opera, zatímco na rovnoběžné Rue du 4. Septembre zůstaly ty plynové. Vyhodnocení provozu ukázalo, že elektrické osvětlení vyšlo v tomto případě asi šestkrát dráž.

V čem byl oproti Jabločkovovi Edison průkopnický? Nově vynalezená žárovka nebyla tak nákladná a s postupem času se proměnila v komerční produkt.

Vynechat nesmíme ani našeho úspěšného průmyslníka Františka Křižíka. Ten zdokonalil Jabločkovovu obloukovou lampu a za tento počin obdržel roku 1882 na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži zlatou medaili. Téhož roku Křižíkovy obloukovky protrhly tmu na Hybernské ulici v Praze.

Kouzla přítomnosti

Po určité době si lidé uvědomili, že i z důvodu bezpečnosti musí klást odlišné požadavky na vnitřní a vnější osvětlení. U obou typů se však vyskytují nároky na automatizaci a co nejmenší spotřebu.

S postupem vpřed přišly i jisté komplikace. Nad městy se objevil tzv. světelný smog, jenž u nás vyvolává nespavost a ovlivňuje tak emoce i zdravotní stav. V oblibě jsou momentálně bílá světla, která svým obsahem modrého spektra udrží člověka déle vzhůru. My tento typ osvětlení doporučujeme večer vyměnit za zdroj s teplejšími odstíny.

Hledáte do své domácnosti jedinečné moderní osvětlení? Sáhněte po chytré lampě NAŘE. Oslní vás minimalistickým designem a interaktivním ovládáním z prostředí mobilní aplikace.

Posviťte si stisknutím jednoho tlačítka a užijte si výjimečné funkce, které vám tento doplněk interiéru nabízí. Vyzkoušejte například animace v barvách duhy či lávy, vlastní nastavení intenzity jasu a mnohem více.

Sledujte nás na sociálních sítích

Mohlo by se vám líbit:

Sledujte nás na Facebooku či Instagramu a podpořte tak unikátní českou chytrou lampu, která dělá radost barvami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích a podělte se o zajímavosti ze světa osvětlení.