Annu a Matěje fascinuje světlo. Před tím, než vůbec složili první NARU, s ním pracovali v různých formách – například vyráběli svítící boty pro tanečnice. Později objevili potenciál v samotném systému, který je ovládal. I vy ho znáte. Pod názvem Spectoda proudí ve všech našich lampách.
Světelný byznys odstartovaly boty pro tanečnice
Hlavní roli v celém příběhu sehrála náhoda. Díky ní se z Anny Veselé a Matěje Suchánka stali spolubydlící. I když se jejich zájmy – marketing a technologie – odlišují jako černá a bílá, zjistili, že si po lidské stránce rozumí, a své protiklady využili pro budování vlastního podnikání.
To nastartovali svítícími tanečními botami, kterým dali název po bohyni noci Nyx. Do průhledného materiálu podpatků a podrážek nainstalovali LED pásky, které měly synchronizovaně reagovat na kroky a došlapy. Nikdo ale nenabízel vhodnou technologii pro synchronizaci světla a Anna s Matějem došli k závěru, že vytvoří vlastní ovládací systém.
Tak vznikly Nyxies a vystoupení pole dance tanečnic získala jedinečné efekty.
Jenže botami to skončit nemělo. Když se Anna s Matějem snažili se specifickým výrobkem na trhu uspět, zjistili, že se v Nyxies schovává produkt s násobně vyšším využitím a hodnotou. Tím produktem je mikrokontrolér, který řídí a synchronizuje světla bez nutnosti připojení počítače.
Zamotané drátky, spektakulární dioda a světlo bez hranic
Založili firmu jménem Tangle. Tentokrát však fungovali jako služba – zákazník sdělil své požadavky a oni rozsvítili jeho produkt, bar nebo vystoupení.
Nabízeli klientům pronájem světelných tyčí pro natáčení videí, photoshoot nebo eventy. Zároveň rozjeli spoustu zajímavých projektů – instalovali LED pásky s jejich systémem například do sportovních pomůcek, 3D tiskáren nebo jako dynamické osvětlení v Bistro & Bar Koule. Dodávali zkrátka nový nástroj pro ovládání světla.
„Hlavní hodnota systému spočívá v samostatnosti světel i v možnosti synchronizace. Není k nim potřeba počítač, internet ani dráty, o které by člověk zakopával. Další výhodou je schopnost interakce. Efekty mohou reagovat na cokoliv, co vydává signál, ať už je to pohyb, zvuk či otřesy,” popisuje Anna
Firma se postupně rozrostla, ze dvou nadšenců se stal patnácti členný tým a z pražského bytu se přesunuli do dílny Next Zone. Přišel tak čas na nové právní kroky, které zahrnovaly i změnu jména. Z názvu Tangle, který v překladu odkazuje na „zamotané drátky”, se stala „spektakulární dioda“ – Spectoda.
NARA – píseň, japonské město a lampa
“Love is the warmest color.” (Láska je ta nejhřejivější barva.) – píseň Nara od Alt-J
Když Tangle začínal, veškerá světla měli Anna a Matěj u sebe v bytě. Často je použili i pro vytvoření atmosféry pro večery s přáteli. A právě jejich přání hrát si se světly i doma bylo prvním impulsem k vytvořením dceřiného projektu, který dokáže chytrá světla přenášet i do běžných domácností. Vznikla NARA lamp.
Jméno dostala podle města v Japonsku, které je typické svým minimalistickým způsobem života. NARA vyniká právě svým jednoduchým designem i ovládáním – lehce splyne s okolím a přitom ponoří váš pokoj do symfonie barev.
V mobilní aplikaci si můžete vybrat z 16 milionů odstínů, knihovny světelných show, vytvořit vlastní animace a nově i roztančit světlo do rytmu hudby. Přidejte se k nám a našim přátelům a vládněte světu světla.
Ušli jsme dalekou cestu – od svítících bot, přes nasvěcování kaváren po chytrou lampu do domácností. A tím zdaleka nekončíme. Svítili jsme na EXPU v Dubaji, hýbeme tanečními kluby a eventy děláme nezapomenutelnými. Těšíme se, co nás čeká dál a čemu ještě vdechneme život.