Co je světlo a jak vzniká? Světlo se nachází všude kolem nás. Jen díky němu můžeme vidět, orientovat se v prostoru nebo si užívat rozmanitosti barev. Každý den hltáme očima krásy světa, ale málokdy se zamyslíme, jak tento proces funguje. Co se skrývá v záři, jež nás všude obklopuje? Jak vůbec vznikají samotné barvy? Právě v dnešním článku odhalíme, co doopravdy vyjadřuje známý citát: „Budiž světlo!“
Špetka fyziky
Světlo jako takové je viditelná část elektromagnetického vlnění. Lidé jsou schopni vnímat pouze určité, značně omezené frekvence a vlnové délky. Mnozí živočichové mají rozmezí tohoto spektra mnohem širší – například někteří plazi zachytí infračervené záření, včely naopak ultrafialové.
Dále se vyznačuje tzv. dualitou částice a vlnění. Tento pojem zavedl Albert Einstein roku 1905 a znamená, že světlo lze chápat buď jako vlnu, nebo proud částic.
Světelná malířská paleta
Každý předmět může paprsky vyzařovat, pohlcovat či odrážet. Jednotlivé frekvence viditelného světla se projevují svojí typickou barvou. Mění se od červené a stupňují se výše až po fialovou. Sluneční svit představuje kombinaci celého spektra a v momentě, kdy dopadne na povrch, atomy předmětu jeho část pohltí. Díky tomu, že různé látky absorbují odlišné vlnové délky a zbytek odrazí, žijeme ve světě naplněným barvami. Odstíny objektů jsou totiž pouze reflektované paprsky, které zachytí naše oko.
Bílá vzniká odrazem a následnou kombinací světla všech barev – právě proto je ideální volbou pro výběr letního šatstva, neboť absorbuje nejmenší množství tepla. Temná černota naopak jas naprosto pohltí. Pocítit to můžeme i na silnici za parného červencového odpoledne, kdy černý asfalt sálá zachyceným žárem na hony daleko.
Světlo a jeho barva nad námi mají velkou moc a snadno dokáží ovlivnit lidskou psychiku i zdraví.
Slunce, LED a NARA
Co mají tato slova společného? Všechna značí zdroj jasu. Slunce zajišťuje spokojený život na naší planetě a díky němu vše vidíme hned v lepším světle. Přirozená záře patří mezi ty nejpříznivější pro náš organismus, ovšem když se uloží ke spánku, člověk ji potřebuje nahradit. Proto se i lidé stali strůjci světla.
Prvním vynálezem se stal oheň, později svíčky, olejové lampy a ještě celkem nedávno klasické Edisonovy žárovky s wolframovým vodičem. Dnes je v podstatě všechny zastupuje technologie LED, jež je založená na jevu elektroluminiscence – tedy přímé přeměně elektrického proudu na světlo. Kromě vysoké účinnosti a dlouhé životnosti LED žárovky oplývají ještě jednou předností – schopností dosáhnout libovolného odstínu.
A především touto výhodou se vyznačuje i naše chytrá lampa NARA Alpha. Díky ní může váš obývák hrát všemi různými frekvencemi elektromagnetického vlnění – barvami.
Není nádherné být zase o krok blíže k pochopení našeho světa? Doufáme, že vám článek objasnil nové zářné téma a že jsou vaše vědomosti zase o trochu bohatší.
Už víte, jak světlo funguje. Tušíte však, jak ovlivňuje vaše zdraví? Nebo jak barvy působí na vaši psychiku? Mrkněte na naše další články o světelné hygieně a psychologii barev.